K zamyšlení

 

Říká se, že lotos, nejkrásnější z květin, roste z bahna. Jak bahna, tak lotosů je zapotřebí. Bláto, špína a odpadky našich ( i cizích) životů nejsou ničím, co bychom měli odmítat, čeho bychom se měli štítit, co bychom měli pokládat za zlo či překážku. Když uklízíme, zaboříme do nich své prsty a dlaně s vědomím, že všechen ten marast je potřebný k tomu, aby květina našeho života měla z čeho růst. Obtíže, s nimiž jsme se setkali, naše omyly a smutky jsou pro ni jednoduše hnojivem. Spíše než abychom sami sebe a své chyby považovali za špatné, hloupé nebo hříšné, měli bychom své utrpení proměnit ve vynikající kompost.

Nikdo jiný než my sami nedokáže vyklidit všechen ten chaos, všechny ty hromady krámů, jimiž jsme zaneřádili svou mysl, svůj život a své vztahy. Musíme být ochotni se do svého vnitřního smetí se vší vervou pustit a – aniž bychom ke špíně a kalu pociťovali odpor, aniž bychom sami sobě nebo komukoliv jinému cokoli vyčítali – prostě jen uklízet, smýčit a čistit. Zaklekneme-li a začneme čistit podlahu, nečistíme jen my ji, ale i podlaha čistí nás. Drhneme tak vlastně vnitřek svého srdce. Psychologický rozbor vzorců našeho chování pro nás neudělá zdaleka tolik, jako když dokážeme bdělými pohyby svých rukou postupně měnit podlahu v zrcadlo.

Když uklízíme vnější prostředí, právě tak jako když sedíme v meditaci, rodí se nám v hlavě spousta myšlenek. Není třeba s každou zápasit, sotva se objeví. Prostě tu poklidíme, pustíme myšlenky ven a necháme je jít svou cestou. Dříve než bychom si to mohli uvědomit, stanou se kvalitním hnojivem pro náš nový růst.

Uklízíme-li a odstraňujeme-li to, co už k ničemu není, vytváříme prostor pro vše nové. Jediný květ na oltáři pak teprve jaksepatří zazáří a v klidu bude moci rozkvést také květina našeho života.

Existuje úžasné zenové rčení: “ Nezanechávej stopy!“ Dává nám jasně na srozuměnou, abychom zejména ve vztazích s nikým nezanechávali věci neúplné a nedokončené, abychom nikde nenechávali sebemenší nepořádek. Snažme se tedy prostor mezi sebou a svými blízkými udržet v čistotě a svěžesti. Všechno to zdravé a láskyplné pak vypučí samo od sebe.

 Brenda Shoshanna, Zen a umění lásky

 


Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *