Deset dní a bude to osobní, hodně osobní …

Plánovitá Luna ve Vahách začíná den disciplinárním řízením v kvadrátu vůči Saturnu v Kozorohu – naše pozornost je chtě nechtě upřena k povinnostem a úkolům. Nebo obecně k záležitostem, které pociťujeme jako dluh a vyřídit se musí. Zábava až jindy. Ve Vahách na to nejsme sami, spolupracujeme. Většinou ve dvou, byť by spolupráce znamenala, že jeden druhého komanduje – a to Váhy umí, i když to dělají elegantně a budou se tvářit, že absolutně nic takového, jen se snaží pomoct s organizací.

Kombinace Vah a Saturnu vede k úspornému konání, vysokému výkonu a nepochybně k efektivitě našeho počínání (po zmatečné závrati posledních pár dní celkem vítaná změna, byť kvadrát Slunce k Neptunu ještě doznívá) Luna se současně kvadrátem váže k Marsu v Raku, tahle vazba náš výkon jednak urychlí a částečně taky definuje pole působnosti: procesy debordelizace a normalizace probíhají spíše na domácí půdě a v soukromých záležitostech. Po celou dobu téhle přehlídky manifestované odpovědnosti nás naštěstí podporuje Jupiter ze Střelce, takže to celkem odsýpá a vlastně to ani nemusí být taková pruda. A s tímhle nastavením vydržíme celé dopoledne.

Odpolední energie se promění. Luna se postupně odpojí od výkonnostně zaměřené dvojice Mars – Saturn a místo toho naváže kontakt s Plutem a naše oblíbená tenzní vazba je tu zas. Už to asi nechci na lunární úrovni ani rozepisovat, jen se odkážu na dříve napsané texty. Kulminace mezi čtvrtou a pátou odpolední, takže se nemůžeme divit, když nám tou dobou někdo rýpne do podebraného palce, možná záměrně, možná náhodou, každopádně to zabolí, ale pokud vyteče hnis, bude nám líp.
Tak, to by byla Luna a svrchní náladovka.

Z dlouhodobého hlediska je zajímavější manévr, k němuž se chystá Mars v Raku … hmm, tady text rozdělím. Myslela jsem si, že to sfouknu ve dvou větách, ale už teď mám celou další stránku a je jasné, že to nestihnu dopsat. Stejně by to nikdo nedočetl. Tak možná později nebo zítra nebo tak …

 A teď tu ustřiženou část textu. Zřejmě jsem vzbudila dojem, že by měla být o Marsu v Raku . No, částečně ano, ale pokud se fixujete na tohle specifické téma, omlouvám se. Jde spíš o komplexní záležitost. Mars v Raku plní v první fázi klíčovou roli uvaděče (ve druhé fázi rovněž klíčovou roli prstu na spoušti). Je to planeta, která se jako první objeví v zorném poli, strhne naši pozornost a uvidíme, kam nás vtáhne.

Takže Mars, váš dodavatel energie, toho času na 17°25‘ Raka, se pomalu přibližuje k severnímu lunárnímu uzlu. Ten funguje jako střelka kompasu a ukazuje, kam je potřeba napnout svou pozornost, a s Marsem i aktivitu. Mars se se severním uzlem potkává v pátek, tedy za dva dny, ale jejich vzájemná energie se spojuje už nyní a cítíme její nástup. Stejně tak ještě minimálně do neděle budeme vnímat vibrace jejího odeznívání, zejména proto, že ke dvojici Mars + severní uzel se připojí i Merkur v Raku. Vrchol nastupující konjunkce tedy nemá podobu špičky horského štítu, spíš charakter tabulové hory, na jejíž náhorní plošinu se právě drápeme. Zmíněná trojkonjunkce navíc opoziční vazbou hází rukavici oblíbené a tolikrát zmiňované trojici Pluto + Saturn + jižní uzel v Kozorohu.

Vzhledem k tomu, jak se celá baterie čtyř planet a dvou lunárních uzlů bude v následujících zhruba deseti dnech řadit a navzájem na sebe působit, je mimořádně těžké oddělit a samostatně popsat jednotlivé vlivy a interakce. Budeme muset vystačit se seznamem aktérů, stručným nástinem jejich charakteru a předpokládaným přínosem společné misi. Trochu to připomíná kuchařský recept: výčet ingrediencí je vždycky na špetku přesný, ale v momentě, kdy to celé nasypeme do hrnce, ztrácíme kontrolu a děj se vůle Boží … nebo aspoň já mám pokaždé ten dojem.

Takže ty ingredience:

  • Mars v Raku – Povahou citlivý a náladový, primárně neinvazivní, spíše vyčkávající a pasivně agresivní. Na otevřené scéně slabý a bojácný, nicméně schopný zaútočit v důvěrně známém prostředí(v práci držím krok a hubu, doma seřvu děti, psa i dědečka). Díky motivaci subjektivním prožitkem zcela nepředvídatelný v nasazení a intenzitě. Vzhledem ke skutečnosti, že za dané konstelace funguje Mars jako katalyzátor a spouštěč děje, je zřejmé, že jakékoliv pokusy a predikci věcí příštích jsou zcela absurdní. Naše snaha předvídat události se totiž většinou opírá o práci s fakty a logickou úvahu. To jsou ovšem pobídky, na něž Mars v Raku nereaguje. Jeho emoční reakce nemáme šanci ohlídat. Dlouho nic, zdánlivě všude klid, tlak sice sílí a napětí se dá krájet, ale Mars se pořád drží – no vidíte, a my jsme ho tak podceňovali! Prý slabý! Provedl nás skladem jaderného odpadu zcela bez zaváhání a v pohodě! Úlevný výdech. A pak, na poslední chvíli, jediný sotva postřehnutelný křivý pohled a ohňostroj je odpálen.

 

  • Merkur v Raku – hm, to jsme si moc nepomohli, že? Tentokrát nejde o prst na spoušti, spíš o informační centrálu. Nicméně pořád jsme v Raku a veškeré řízení provozu podléhá kombinaci hypersensitivity, subjektivity, emoční lability, urážlivosti a vztahovačnosti bez schopnosti odstupu, nadhledu a abstraktní úvahy … a tím se opravdu nechci dotknout majitelů tohoto Merkuru, Merkur v Raku má spoustu skvělých vlastností, které však využije spíše v dobách pohodového letního spočinutí v lůně rodiny, nikoliv ve vypjaté situaci, do níž vstupujeme. Osobně bych si ho za šéfa kontrarozvědky nevybrala, ale tohle není moje volba.

Mars a Merkur jsou planety osobní (v Raku si slovo OSOBNÍ můžeme napsat kapitálkami). Jsou to planety, jež se pohybují relativně rychle. Jejich průchod kritickým územím je mírou načasování, a právě tihle dva svým pohybem vymezují už zmíněných deset dní.

Ale deset dní čeho? Tu tenzi totiž nevytváří oni, ale planety seřazené v Kozorohu. Pluto, Saturn a samozřejmě jižní lunární uzel. Tady ale nemluvíme o deseti dnech: v případě Saturnu jde možná o deset měsíců, v případě Pluta i o deset let. Tohle je dlouhodobý stav. Věci se nemění přes noc. Procesy kontrolované Plutem a Saturnem dozrávají v Kozorohu velmi, velmi pomalu. Pouhým okem je nevidíme, probíhají hluboko pod povrchem a k jejich manifestaci dochází se zpožděním týdnů i měsíců. Většinou právě pod vlivem jednotlivých tranzitů. Cokoli, s čím se v průběhu nadcházejících deseti dnů setkáme, je jen vyhřeznutím lávy z dlouho pracujícího magmatického krbu. Navíc, obě planety, Pluto i Saturn jsou toho času retrográdní. Nečekejme nové podněty a informace. Tohle je revizní audit, ne poznávací zájezd.  Kontrolor narazí na nejasnosti, začne do nich vrtat a přitlačí nás ke zdi. Přinutí nás strhnout další krycí vrstvu a odhalit nový pohled na existující skutečnost. Možná záměrně maskovanou, možná jen nedostupnou, každopádně neviditelnou.

Psala jsem, že nebude možné sledovat jednotlivé kroky a úkony všech zúčastněných, oddělit je od sebe a popsat jako diskrétní entity. Ale pokusme se vymezit alespoň dvě fáze.

Dvojice Mars + Merkur se při svém průchodu Rakem potká nejprve se Saturnem. Do této vazby právě vstupujeme, nejsilnější vliv lze čekat v pátek, pak postupně slábne. Energie tohoto setkání je typická určitou dávkou omezení a blokace, z ní pramenící frustrace, sebezapření a zklamání. Reaktivní složka této konstelace se nachází v Raku, takže může následovat pocit křivdy, nespravedlnosti, marnosti a vzteku. Jenže ten je blokován jednak externím působením Saturnu, ale i samotnou povahou Raka – držíme ho v sobě a sami sebe dokážeme rozežrat zevnitř. Čekáme na uvolnění kráteru.

Ve druhé fázi se Mars + Merkur potkávají s Plutem. To je mimořádně silová, nátlaková a agresivní konstelace s potřebou prolomit saturnskou zeď, prosadit vlastní vůli a zvítězit za každou cenu. Pluto i Mars se dotýkají našich primárních instinktů a na téhle úrovni je to jednoduchá rovnice: buďto já nebo ty. Kdo zvítězí, přežívá. Ten druhý končí hru. Jenže proti Plutu zvítězit nelze. Můžeme tedy čekat vypjatý boj, jehož výsledkem bude kapitulace. A devastace, která jde s kapitulací ruku v ruce, bude tím větší, čím víc vzdorujeme. Anebo sice nezvítězíme, ale kapitulaci budeme říkat přijetí a v tom případě se devastace nekoná, nebo alespoň ne v původním rozsahu. Záleží čistě na míře odporu, který klademe osudu. Zní to jako srabáctví? Možná, ale podívejme se na to takhle: Pluto je jaderná energie, okupační armáda, vlna tsunami, a tyhle jevy prostě nezastavíte silou vůle a vlastníma rukama.

Pokud mohu dát jedno doporučení (čistě teoreticky, ani se nesnažím předstírat, že bych to snad měla nějak zmáknutý a už se mě to netýkalo), pokuste se po dobu příštích deseti dní postupně upouštět sžíravou energii Marsu náhradními cestami – přerovnejte hromadu cihel na dvoře, vymlaťte ze sebe přetlak do boxovacího pytle nebo si naplánujte sexuální maraton. Podobně i vztahovačné poznámky Merkur ventilujte v momentě, kdy vás přepadnou, okamžitě, čistě a rovně, než se nám začnou kroutit v hlavě, vytvářet konspirační teorie a ponoukat nás k manipulačním podpásovkám. A jestli vám to pomůže, mrkněte se, zřejmě už po desáté, ve kterém domě a v jakých vazbách máte toho času Saturn a Pluto a co po vás vlastně chtějí. Já jsem se podívala – ne že bych to nevěděla, ale myslím, že je dobré si to právě teď připomenout.

Klára Koničarová, www.astropsychologie,cz

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *