Vědomá chůze

Light steps

Každé ráno při probouzení je před námi dalších úplně nových 24 hodin života. Jaký je to dokonalý dar! Máme na to, abychom je prožili tak, že těchto 24 hodin přinese mír, radost a štěstí nám i ostatním. Můžeme se usmívat, dýchat, chodit a jíst naše jídla tak, aby se nám dostalo tolik štěstí, kolik je ho na dosah. Přestože procházíme časem, naše chůze se spíše podobá běhu. Na Zemi po sobě zanecháváme úzkost a zármutek. Musíme svou chůzi změnit tak, že budeme na Zemi šířit mír a klid. Když dokážeme učinit jeden takový krok, podaří se nám i dva, tři, čtyři i pět. Když jsme schopni udělat krok mírumilovně a šťastně, pracujeme tak pro mír a štěstí celého lidstva. Meditace chůzí je nádherná věc.

Když provádíme venku meditaci chůzí, kráčíme o něco pomaleji než je obvyklá rychlost a koordinujeme svůj dech s kroky. Například můžeme provést tři kroky během nádechu a tři s výdechem. Také si můžeme opakovat „ná, ná, ná, vý, vý, vý.“ To nám usnadní, abychom se identifikovali s nádechy a výdechy. Vždy, když něco vyvoláváme jménem, je to pro nás reálnější – podobně jako když vyslovíme jméno přítele. Když vám bude lépe vyhovovat jiný počet kroků, klidně to změňte. Také doby nádechu a výdechu mohou být rozdílné – pak jim přizpůsobíte i počty kroků. Když máte při chůzi pocity štěstí, míru, radosti – pak to děláte správně.

Vnímejte kontakt mezi vašimi chodidly a Zemí. Kráčejte, jako byste líbali Zemi svými chodidly. Způsobili jsme Zemi už hodně škody. Nyní nastal čas, abychom o ni začali pečovat. Přenášíme svůj mír a klid na povrch Země a dělíme se s ní o lásku. To je způsob naší chůze. A když občas uvidíme něco hezkého, možná se nám zachce se zastavit o prohlížet si to – strom, květinu, hrající děti. I při tom dívání pořád pozorně dýcháme – to nám pomůže k tomu, aby se do toho nemíchaly jiné myšlenky. Když budeme chtít pokračovat v chůzi, jednoduše znovu vykročíme. Každý krok se stane chladivým vánkem osvěžujícím naše tělo i mysl. Pod každým krokem rozkvetou další květiny. Dokážeme to jen tehdy, když nebudeme myslet na budoucnost ani minulost, když budeme vědět, že život je k nalezení jen v přítomném okamžiku.

z knihy Peace is Every Step, autor Thich Nhat Hanh

 


Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *