Myšlenka na dnešní den

„Osvícení vlny nastává v okamžiku,

kdy si tato vlna uvědomí, že je vodou.

V tu chvíli zmizí všechen strach ze smrti.“

Thich Nhat Hanh

Podobně jako život obyčejných vln se my jako lidské bytosti shromažďujeme ve svém nadšení ve větší rodinu, to moře nekonečného ducha, a poháněni z neproniknutelné hloubky stoupáme a kroutíme a čeříme se a rozstřikujeme se, abychom se nakonec vrátili zpět tam, odkud jsme přišli.

Vlna získává na půvabu, když si uvědomí, z čeho je. Její strach z konce je jaksi menší, protože vzešla ze stejné vody, do níž se vrátí, protože je už součástí toho, kam míří. Je možné, že vy a já, jako jednoduché vlny, zažíváme toto osvícení v okamžiku, kdy si uvědomujeme, že my všichni pocházíme ze stejné vody? Může toto poznání podobné tomu, jak zná vlna vítr, zmenšit náš strach ze smrti?

Osvícení je ten okamžik, kdy si uvědomíme, že jsme vytvořeni z lásky. V tu chvíli všechny obavy ze života zmizí. Protože když si srdce uvědomí, z čeho vzešlo, vchází do něj půvab a důstojnost. V té chvíli nás důstojnost uklidňuje, protože ať potkáváme na své pouti radost, či bolest, jsme již součástí toho, kam směřujeme. Osvícení srdce na zemi je ten okamžik, kdy přijmeme fakt, že to láska z nás dělá vlny, pořád a neustále.

Mark Nepo


Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *