Myšlenka na dnešní den

Říkáš: „Chtěl bych být opravdový…“

Právě proto takový nejsi. Nesnaž se o to, vždyť už opravdový jsi – zbav se svých představ! Jak bys mohl být jiný? Bytí je opravdové, taková je pravda. Jste tu, žijete a dýcháte – jak byste mohli být neopravdoví?  Proto vás prosím, neuvažujte tak a neříkejte, že byste chtěli být opravdoví. Je to cesta k neopravdovosti. Zbavte se té touhy a prostě jen buďte, nesnažte se ničím stát. Taková snaha k opravdovosti nevede. Opravdové je jen bytí.
Pochopte ten rozdíl: když chcete něčím být, je to otázka budoucnosti, máte cíl, ale bytí je tady a teď, není to cíl, protože už to je. Ať jste čímkoli, buďte tím a nesnažte se být něčím jiným.  Všichni vám říkali, že máte mít ideály a cíle – máte se něčím stát. Já ale oponuji: Ať jste kdokoli a cokoli, vždyť je to krásné. Úplně to stačí, tak tím buďte. Nesnažte se a jen buďte.

Já říkám, že už jste opravdoví. Mystik v upanišadě praví: „Tat tvam asi, to jsi ty.“ Vy už takoví jste, nemusíte o to usilovat. Bůh není kdesi v budoucnosti, je tady a teď, je ve vás, mimo vás, je úplně všude, protože existuje jen Bůh a nic jiného. Vše, co existuje, je božské.

Buďte! O nic se nesnažte.

Osho


Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *